ETKİNLİK 6 : AKLIMDAN TUTTUĞUM SAYIYI BUL

scratch etkinlikleri aklımdan tuttuğum sayıyı bul

Arkadaşlar merhaba. Bu dersimizde Scratch Programı ile sizlerle eğlenceli bir uygulama yapacağız.

Scratch uygulamasını isterseniz https://scratch.mit.edu/ kendi sitesi üzerinden online olarak yapabildiğimiz gibi, masaüstü uygulamasını bilgisayarımıza kurarak da yapabiliriz.


Program yazmada bir problemin çözümünün sadece tek bir yolu olmadığını artık biliyoruz. Burada yaptığımız uygulamalar sadece örnek amaçlıdır. Yani aynı uygulamayı daha farklı kodlarla da yapmamız çoğu zaman mümkündür. Tabi önemli olan olabildiğince az kod yazarak problemi çözmek yani uygulamamızı yapabilmektir.

 

UYGULAMANIN YAPILIŞI

Scratch programını açtıktan sonra ilk olarak sahne seçimi ve karakter (kukla) seçimini yapıyoruz. Burada istediğimiz seçimi yapabiliriz.
Kukla seçimini rastgele ya da isteğimize göre kategorilerden seçelim.

Kuklamızı ve sahnemizi seçip yerleştirdikten sonra kodlama kısmına geçebiliriz. Kuklamızı tıklayıp seçili hale getiriyoruz ve üst sekmelerden kod sekmesine geliyoruz.

Öncelikle iki adet değişken oluşturacağız. Değişkenler sekmesine gelerek 1. değişkenimizi “tutulan sayi” isminde oluşturalım. 2.Değişkenimiz ise “tahmin sayisi” olsun. Burada amacımız programa rastgele bir sayı ürettirip bunu tutulan sayi değişkenine aktarmak. Ayrıca kullanıcının kaç tahminde doğru cevaba ulaştığını hesaplatmak için de tahmin sayisi değişkenini oluşturduk.

değişkenler

 

Tahmin sayısı değişkenimizi ilk çalıştırmada 0 yap diyoruz ve kenarındaki tik işaretini seçili yapıyoruz. Tutulan sayı değişkeni ise 1 ile 100 arasında rastgele bir değer alsın diyoruz. Tik işaretini kaldırıyoruz ki ekranda sayımız görünmesin.

Ben programı çalıştırmak için Boşluk tuşunu kullandım, siz istediğiniz tuşu ya da yeşil bayrak komutunu kullanabilirsiniz.

aklımdan sayı tut

Burada can alıcı nokta olana kadar tekrarla komutumuz. Programımız sor ve bekle komutu ile bize cevabımız tutulan sayı değişkenine eşit olana kadar tekrar soracak. Eğer komutu ile de verilen cevap tutulan sayıdan büyük ise daha küçük bir sayı girmemizi, tam tersi durumda da daha büyük sayı girmemizi söyleyecek. Ayrıca verilen her cevaptan sonra tahmin sayısı değişkenimizi 1 artır komutu ile artırmayı unutmuyoruz.

Son olarak doğru cevabımız verilince tebrikler yazdırıyoruz.

Kodlara bakınca zor gibi gelebilir ama gözünüzü korkutmasın adım adım gidersek ve biraz da üzerinde düşünürsek yapabiliriz hatta daha da geliştirebiliriz arkadaşlar.

bugünkü uygulamamız bu kadar. İyi çalışmalar diliyorum hepinize.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*